TABELA

BLOG

Günümüzde daha çok reklam ve tanıtım yapma amaçlı kullanılan tabelalar günden güne çeşitlilik göstermeye devam etmektedir. Tabela seçenekleri arasından en uygun seçeneği bulmak aslında  görüldüğü kadar da zor değildir.  Yapım aşamasında da pek çok malzeme kullanılan tabelalar arasından seçim yapma şansı da giderek artmaktadır. Tabela demek aslında bir nevi tanıtım ve reklam amaçlı halka hizmet amacı ile kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.
 
Kullanım alanı belirlenmiş tabelalar adına seçim yapmak daha da kolay olacaktır. Görsel bir şölen adına tabela kullanımı da ayrı bir boyut kazanmıştır. Uzaktan bakıldığında firma ile ilgili olumlu mesajlar içeren tabelalar elbette ki fazlası ile tercih edilmelidir. Bu nedenle de kullanım alanı tabela alırken en belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Bu gibi unsurlar göz ardı edilmemeli, gerekirse daha önceden kullanılan örneklerle işe koyulmak gerektiği unutulmamalıdır. Tabela seçenekleri arasında bir de tabelaya benzer yardımcı reklam ürünlerine rastlamak da mümkündür. Bunun gibi birçok faktör yer alırken tabeladan işe başlamak aslında son derece yerinde bir karar olacaktır. Böylelikle firmalara ait reklam ve slogan daha ön plana çıkarak firmalar değer kazanmış olacaktır.
 

Tabela  Satın Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Teknolojinin de son günlerde  ilerleyerek boy göstermesi ile tabela seçenekleri de bir hayli artarak kendisini göstermiştir. Satın almadan önce dikkat edilecekler arasında ise kullanım alanına hizmet ediyor olması bir hayli önemli olmaktadır. Dijital baskı ,kabartma kutu harf ya da ışıklı ve ışıksız tabela çeşitleri de bu kategoriler arasında yer almaktadır. Firmaların tercihlerine göre çeşitlilik gösteren bu tür tabelalar günden güne artarak kendisini yenilemektedir. Hal böyle olunca da görsellik de gelişen teknoloji ile boy göstermeye devam etmektedir. Alüminyum tarzı tabela  daha fazlası ile tercih edilmekte olup kullanım açısından da kişiye kolaylık sağlamaktadır. Dayanıklılık da ayrı bir faktör olmakla birlikte uzun bir müddet hava şartlarına da dayanıklı olan tabelalar amacına daha iyi hizmet etmektedir. Bunun neticesinde de yaptırılan tabela uzun yıllar kullanıma hazır halde bulunmaktadır.
 

Tabela Kavramına Genel Bakış

İş yaşamanın olmazsa olan olgular var. Kişi ya da kurumlar işlerini ne kadar iyi yaparsa yapsın mutlaka görünürlük faaliyetlerinde bulunmaları gerekiyor. Bunun için kullanılabilecek dünden bugüne her firmanın kullandığı ürünün başında tabela  geliyor. Tabelalar firmanın isminin yazılı olduğu levhalardır ve gerek firmaların bulunduğu mekanın dış üst kısmına, gerek ise farklı yerlere konulurlar.

O yüzden de tabela deyip geçmemek gerekir. Günümüzde son derece lüks ve üstün teknolojide üretilen tabelalar vardır ki kimi insanlar sırf tabelanın albenisine istinaden hiç alakasını olduğunu düşünmese de bu firmalara girip ürün alabilmektedir. Bu da aynı zamanda reklamın gücüdür. Bu bağlamda bakıldığında zaten tabela dünden bugüne kadar gelen en eski reklam araçlarından bir tanesidir ve modası asla geçmeyecektir.

Temel Tabela Çeşitleri

Tabela konusunda kullanım alanına göre çok fazla çeşit vardır ve temel çeşitler şunlardır

 • Totem tabelalar
 • Işıklı  tabelalar
 • Krom kutu harf olarak baskılı tabelalar
 • Çatı tabelaları
 • Özel vinil germe olan tabelalar
 • Klasik tarzda olan harfli olan tabelalar

 

Tabela noktasında çeşit böylesine fazla iken dünden bugüne gelindiğinde eskiden elle yapılan saatlerce uğraşılan tabelaların yerini bugün CNC tezgahı, router,  lazer makineler gibi makinelerde kısa bir sürede üretilen üstün kaliteli ürünler almıştır.

Ağırlıklı paslanmaz özellikte olan metaller kullanılırken, harf olarak yapılan tabelalarda ise sunta gibi yine özel malzemeler kullanılır.  Tüm bu farklı türden tabelaların imalatı ise başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Belli bir eğitim, bilgi ve deneyim gerektirir.

Tabela Firması Seçerken Bilinmesi Gereken Hususlar

Tabela gereksinimi olan firmalar, kişiler mutlaka alanında deneyimli, işinde doğru referansları olan kurumlar ile çalışmalı ve örnek olarak yaptıkları çalışmaları mutlaka incelemelidir. İşin fiyat konusu elbette önemlidir ama bundan çok daha önemli olan kavramlar vardır. Bunların en başında işi yapan kişinin yetkinliği bilinmelidir. Güvenilir, alanında kendini kanıtlamış kurumsal yapısı olan firmalara tabela yaptırılması gerektiği göz ardı edilmeden seçimler yapılmalı ve mutlaka alanında en iyi firma ile çalışılmalıdır.

 

Tabela Fiyatları

Tabelalar gündelik yaşamda insanların karşısına birçok yerde çıkıyor. Her işyerinin iş türü ne olursa olsun bir tabelası mutlaka oluyor. Kimi zamanda yollarda totem olarak adlandırılan büyük ebatlı tabelalar görüyoruz. Sonuçta tabela gündelik yaşamımızın bir parçası ve bu da beraberinde yeni açılacak işletmelerin işin maliyet kısmında tabela fiyatları diye düşünmelerine ve merak etmelerine yol açıyor.

Fiyatları Belirleyen Faktörler

Tabela fiyatları aşağıda belirtilen faktörlere bağlı olarak değişmektedir

 • Tabela fiyatları noktasında fiyatları belirleyen en temel faktör elbette kullanılan malzemedir. Malzemenin tahta, sunta, suntalem, paslanmaz metal olmasına göre rakamlar değişir.
 • Tabela fiyatları noktasında fiyatları belirleyici olan bir diğer unsur yapılacak olan tabelanın toplam ebadıdır. Toplam tabelanın büyüklüğü fiyatların artmasına ya da azalmasına sebep olur
 • Seçilen tabelanın türü de son derece önemlidir. Zira tabela türüne göre kullanılan teknik, işçilik gibi unsurlar değiştiği için otomatik olarak tabela fiyatları değişiklik arz eder.
 • Tüm bunların yanında tabela yapan firmanın fiyat politikası de rakamları değiştiren bir diğer unsurdur.
 • Son olarak ödemenin nasıl yapılacağı son derece belirleyici olan bir faktördür. Peşin ödeme ya da çekle ödeme, taksitle ödeme, kredi kartı ile ödeme gibi durumlarda rakamlar değişir. Ayrıca kimi firmalar daimi olarak çalıştıkları kurum ve/veya kişilere özel indirimler uygulayabilmektedir.

Tabela Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tabela fiyatları konusunda üstte yer alan bilgiyi verdikten sonra firmaların tabela seçerken nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda aşağıda yer alan bilgiler verilebilir

 • Tabela gereksinimi duyan firma mutlaka kendi beklentilerine en uygun olan tabela tipini seçmelidir. Örneğin gece geç saatlerine kadar çalışan firmalar için ideal olan ışıklı tabelalardır. Bunun yanında özel butik tarzda olan işletmeler daha dikkat çekici olarak paslanmaz malzemeden yapılan özel tasarım tabela seçmelidir
 • Kullanılan renklere ve yazılara da son derece dikkat edilmeli ve firmanın imajını güçlendirecek olan tabelalar yaptırılmalı, tabela deyip geçilmemelidir
 • Bunun yanında seçilen firma mutlaka alanında uzman olan firma olmalıdır.
 • Tabela fiyatları ise en son düşünülmesi gereken konudur.

Reklam Tabela

Günümüzdeki tanıtım ve fark edilebilirlik sürecinin büyük gerekliliklerinden olan reklam tabela özel tasarımları ve farklı modelleri ile sektör içinde büyük farklılık yaratmaktadır. İmalat süreci müşterinin istekleriyle doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Müşterilerin isteklerine göre hazırlanan tasarımlar özel makinelerle üretim sürecine girmekte ve montaj aşaması dâhil olmak üzere bütün süreç ilgili firma tarafından yürütülmektedir. Genel olarak üretilen reklam tabelaları 6 çeşittir.

 

Totem Tabela

Reklam Tabela türlerinden totem tabela dış mekânlara uygun olarak tasarlanmaktadır.   Özellikle cadde ve yol kenarı yerlerde kullanılmaktadır. Şehirlerarası yollarda kullanılması markaların tanıtımı açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Diğer kullanım alanları ise devlet kurumlarının binaları ve büyük alışveriş merkezleridir. Totem tabelaların boyutları uzaklığa göre ayarlanabilmektedir. Kullanım amacına ve müşteri tercihine göre reklam tabela üretileceği çeşidi de farklılık göstermektedir.

Kutu Harf Tabela

Reklam tabela çeşidi olarak kutu harf tabelalar, üzerinde harflerden oluşan ve belli bir derinliğe sahip görünen ön yüzeyi ışık geçirgenliğine sahip beyaz pleksi malzeme kaplı tabela çeşididir.

Büyük boyutlu olarak hazırlananları, otel, alışveriş merkezleri ve petrol ofisleri gibi işletmelerin kullanımına uygundur. Daha minimal düzeyde hazırlananları ise sinema, tiyatro, cafe, restoran gibi işletmelerde kullanılmaktadır.

Işıklı Tabela

Reklam tabela içinde en dikkat çekici tabela çeşididir. Özellikle eczane, sinema, gece kulübü, hastane acil servileri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Işıklı tabelalar geceleri açık duran mekânlarda kullanıma daha uygundur. Kendi içinde neon, led, ve floresan olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Vinil Germe Tabela

Günümüzde en yoğun şekilde kullanılan reklam tabela modelleridir. Gündüz kullanımına uygun olduğu ve ışıksız olduğu için ofisler ve gündüz açık duran işletmeler için uygundur. Kapalı mekanlar için uygundur. Gün ışığında daha fark edilir türden bir reklam tabela çeşidi olduğu için birçok işletmenin tercihi bu yönde olmaktadır. 

Çatı Tabelası

Büyük ölçekli çatılarda kullanılan bir reklam tabela türüdür. Genellikle hastaneler, büyük alışveriş merkezleri, fabrikalar tarafından tercih edilmektedir. Çok uzak mesafelerden dahi görünürlüğü olması büyük ölçekli işletmeler için avantaj sağlamaktadır.

 

 
 

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI - DİJİTAL BASKI & TABELA

HEMEN TEKLİF ALMAK İÇİN TIKLA!