ECZANE TABELASI

BLOG

ECZANE TABELA

 

Tabela çeşitlerinden Eczane tabela çeşidi, eczanelerin kolay fark edilmesi ve diğer tabelalardan daha kolay ayırt edilebilmesi için bakanlık tarafınca standart hale getirilmiş tabelalardır. Kanun gereğince Eczane tabela modelleri, 2014 senesinden itibaren sadece kırmızı – beyaz renklerin kullanıldığı, ana malzemeleri ve belirlenen ölçüler ile standart hale getirilmiştir. Bu standartların kanuni çerçeve ile oluşması eczanelerin kolaylıkla bulunmasını sağlamaktadır. Tüm eczanelerde bu standartların uygulanması kanunlar dolayısıyla zorunludur.

 

Eczane Tabelası Yönetmeliğince oluşturulan standartlar

Bahsi geçen yasa 2014 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğin çıkartılmasının temel amacı hasta ve hasta yakınlarının eczanelere erişimlerini kolaylaştırmak, farklılıkları ortadan kaldırarak haksız rekabeti ortamını önlemektir.

 

  • Eczane tabela çeşitlerinden ışıklı ya da ışıksız olması tercihi tamamen eczacıya bırakılmıştır, ancak eğer ışıklı tabela tercih edilirse, yalnızca ‘’ECZANE’’ yazısının bulunduğu bölümde led aydınlatma sistemi kullanılabilmektedir. 

  • Tabelada kılavuz eczane harfinin ( E ) bulunduğu bölümün kırmızı pleksi vakumdan yapılması gerekmektedir.

  • Eczane tabelası iskeletinin tamamı demir profil malzeme olmak zorundadır. Tabela iskeletini oluşturan Profil, su girişini engelleyecek şekilde üretilmelidir. 

  • Tabela iskeletini oluşturan profillerin tamamı antipas boya ile boyanmalıdır. 

  • Alüminyum kasanın tamamı kırmızı ve beyaz zeminlerden oluşmak durumundadır ve 2mm kalınlıg?ında alu?minyum olmak zorundadır.

 

Eczane tabela modelleri iki çeşittir.  Birincisi, zeminde, ön cephede kullanılan ve üzerinde eczane yazısı ile eczanenin isminin yer aldığı zemin eczane tabela modelidir. İkincisi ise daha görünür alanda konumlandırılan ve üzerinde sadece “e” harfinin olduğu kutu harf eczane tabela çeşitleridir. Hem ön cephe eczane tabela hem de eczane harf tabela ölçüleri yönetmelik kapsamında özel boyutlarla belirtilmiştir.  

 

Kanun kapsamında belirlenen eczane tabelası özellikleri sayesinde eczaneler arasın rekabet ortamı oluşması engellenmekte ve eczanenin diğer dükkanlar arasında görünürlüğü artmaktadır. 

Eczane tabela modellerini hemen her tabelacı yapmaktadır. Belirlenen ölçütlere uygun olarak ayarlamalar yapılmaktadır. Standartların dışında olan hiçbir eczane tabelası montaja uygun değildir. Bu nedenle belirlenen ölçütleri tam anlamıyla karşılayan tasarımlar hazırlanmak zorundadır. Ölçütleri karşılamayan tabelalar tespit edildiği takdirde Sağlık Bakanlığı tarafınca cezai işlem uygulanmaktadır. 

 

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI - DİJİTAL BASKI & TABELA

HEMEN TEKLİF ALMAK İÇİN TIKLA!