IŞIKLI TABELA

BLOG

Işıklı Tabela

 
Işıklı tabela en dikkat çekici tabela çeşitlerinden biridir. Müşterinin fark edilebilirliğini doğrudan etkilemektedir. Gösterişli ve dayanıklı olması sebebiyle yaygın olarak tercih edilen ışıklı tabela sistemleri firmanın prestijini artırmasına yönelik doğru tercihlerden biridir. Özellikle eczane, sinema, gece kulübü, hastane acil servileri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Işıklı tabela geceleri açık duran mekânlarda kullanıma daha uygundur. Kendi içinde neon, led, ve floresan olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. 
 

Led Işıklı Tabela 

 
Led ışıklı tabela hazırlanan malzemenin için led döşenmesiyle üretilmektedir. Genelde silikon malzemeden üretilen gövdenin içine led aydınlatma düzeneği yerleştirilmektedir. Silikon malzemenin yarı iletkenliği sayesinde farklı açılardan bakıldığında da aynı ışık dağılımı sağlanmaktadır. Enerji tasarrufu dolayısıyla kullanımı oldukça yaygındır. 
 

Floresan Işıklı Tabela 

 
Günümüzde kullanımı led aydınlatmalı ışıklı tabela nazaran daha azdır. Ancak enerji tasarrufu açısından oldukça ekonomiktir. Gece kullanımına uygundur. Hazırlanan kompozit yada pleksi malzemenin içine yerleştirilen floresan aydınlatma sistemiyle kullanılmaktadır. 
 

Neon Işıklı Tabela

 
Tasarım temel alınarak hazırlanan harfler yada logo neon çubukların ısıtılmasıyla üretilmektedir. Işıklı tabela için hazırlanan tasarım uygulanmış her bir neon çubuk içerisindeki hava boşaltılmakta ve neon gazı basılmaktadır. Neon gazı kırmızı renkte olduğu için tasarıma uygulanacak diğer renkler için çubuklara bir de rengi beyaza çok yakın olan argon gazı doldurulmaktadır. Argon gazı sayesinde neon ışıklı tabela için istenen renkte ışık üretilebilmektedir. Işıklı tabelanın hazırlığı için kullanılan neon çubuklarının sağlıklı şekilde yanması için neon led tabela trafosu kullanılmaktadır. Bu trafo arka plandaki düzeneğe yerleştirilmektedir. 
Işıklı tabela yapımında genelde CNC router cihazı ile kesilen alüminyum levhalar kullanılmaktadır. Bu levhalara işlenen logo vb (grafik) ve harfler istenilen ölçülerde ışıklandırılmaktadır. Kenarları da kesildikten sonra istenilen renklere boyanmaktadır.  Kesim işleminin tamamlanmasından sonra ise tabela oyma işlemi yapılmakta ve tasarımın iç kısımlarının ışıklandırması yapılmaktadır.  Daha sonra ise ışıklı tabela plexglas üzerine renkli folyolar ile kaplanarak tamamlanmaktadır. Montaj işleminden de ilgili firma sorumludur. İstenen ölçülere uygun olarak hazırlanan ışıklı tabela teknik ekip aracılığı ile müşterinin isteği doğrultusunda monte edilerek işlemler tamamlanmaktadır. 
 

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI - DİJİTAL BASKI & TABELA

HEMEN TEKLİF ALMAK İÇİN TIKLA!