NEON TABELA HAKKINDA

BLOG

Neon tabelalar özel olarak üretilmiş ateşte, yüksek ölçülerle ısıtılma işleminden sonra şekil alabilen, küçük cam boruların kullanımı ile tasarlanmış bir reklam ürünü olarak nitelendirilir. Bu ürünler iddialı ve dikkat çeken bir estetik yapıya sahip olup, göz alıcı renklerde üretilen tasarımlardır. Genel olarak restoran, bar ve eğlence merkezleri gibi yerlerde sıkça tercih edilen neon tabelalar, yapımı oldukça ince işçilik isteyen ve bu alanda profesyonel olmuş kişilerin ilgilenmesi gereken tabelalardır. Şık ve hoş görüntüsü ile sadece dış mekanlarda değil, son zamanlarda evlerde de tercih edilen ürün, büyük beğeni toplayarak pazardaki yerini her geçen gün arttırmaya devam etmektedir.
 

Neon Tabela Yapımı

 
Neon tabelalar, yüksek ateşe maruz kalan neon çubuklarının kıvrılması ile şekil verilerek oluşturulur. Bu çubuklar küçük floresan camlardan oluşturulur. Hangi tasarımın, harfin ya da modelin oluşturulmak istendiğine karar verildikten sonra ısıtılarak istenen şekil ortaya çıkar. Tasarlanan modelin içerisinde bulunan hava, vakumlu bir alet yardımı ile çekilerek modelinin içinin boşaltılması sağlanır. Havası boşaltılan çubukların içerisinde neon gazı yüklenir ve gaz kırmızı renktedir. Farklı renkler elde edilmek istendiğinde argon gazı kullanmak, bir diğer seçenektir. Bunun sebebi, argon gazının beyaz renge yakın olmasından kaynaklanır. Neon tabelalar isteğe uygun olarak hemen her renkte kolayca üretilebilir. Elektriği sağlıklı bir şekilde verebilmesi için, güçlü trafolara ihtiyaç duyar.
 
Neon Tabela Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
 
Neon tabela kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan ilki, ihtiyaç duyulan her 10 metre çubuğa 1 adet trafo düşmektedir. Yeterli miktarda temin edilmeyen trafolar, tabelanın istenen verimde çalışmasını engeller ve yeterli miktarda ışık üretemediği için bir süre sonra kolayca arızalanmasına sebebiyet verebilir. Dış ortama monte edilen trafolar, olası durumlarda tehlikeye yol açabilmeleri sebebiyle izolasyonun doğru bir şekilde yapılması gerekir. Yeterli miktarda trafo temini ve doğru kullanım gibi kriterler yerine getirildiğinde neon tabelalar, kullanım ömrü uzun olan ürünlerden bir tanesidir. Montaj ve kuruluma dikkat ederek elektrik bağlantısını doğru bir şekilde tamamlamak, güvenlik açısından büyük bir avantaj sağlar. Kullanılacak yerler iyi analiz edilmeli, kullanımının uygun olmadığı yerler tercih edilememelidir. 

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI - DİJİTAL BASKI & TABELA

HEMEN TEKLİF ALMAK İÇİN TIKLA!