LED TABELA

BLOG

Led Tabela  

 
 

Led ışık teknolojisi kullanılarak üretilen led tabela çeşidi ise firmaların görünürlüğü artıran reklam araçlarındandır. LED sistemi  ilk olarak 1920 yılında Rusya da icat edilmiştir. 1962 yılında ise artık pratikleşmiş ve günlük hayatımızda kullanılan bir ürün haline getirilmiştir. Led ışık sistemi elektrik tasarrufu bakımından daha avantajlıdır. Bu nedenle uzun süre açık kalan tabela sistemlerinde led ışık aydınlatması kullanılmaktadır. Led tabela sistemleri yarı iletken bir malzeme olan silikondan üretilmektedir. Silikon malzeme üzerinden akım geçtiği takdirde foton açığa çıkarmakta ve bu durum da ışık vermesini sağlamaktadır. Yani led tabela modellerine farklı açılardan bakıldığında da aynı derecede ışık yansıttığı için gösterişli duruşu süreklilik kazanmaktadır. LED ışıklar üzerine Zener diyotlar gibi sabit bir gerilim düşmektedir. Led aydınlatmada enerji sarfiyatı oldukça düşüktür. Bunun en büyük sebebi ise kayıplarının çok az olmasıdır. 

 
Led tabela çeşitleri içerisinde en uzun ve ya en kısa ölçüsü gibi bir limiti yoktur. Her boyut, ölçü ve şekilde hazırlanabilmektedirler. En görünür ve gösterişli olan türü neon led tabela türüdür. Neon led tabela yapımında ateşte kıvrılarak hazırlanmış neon çubuklar kullanılmaktadır. Küçük florasanlardan oluşan çubuklardır. Hazırlanan tasarımlar, harfler yada logo neon çubukların ısıtılmasıyla uygulanmakta ve tasarım uygulanmış her bir neon çubuk içerisindeki hava boşaltılmaktadır. Hava boşaltma işlemi tamamlanan çubuklara neon gazı doldurulmaktadır. Neon gazı kırmızı renkte olduğu için tasarıma uygulanacak diğer renkler için çubuklara bir de rengi beyaza çok yakın olan argon gazı doldurulmaktadır. Bu gaz sayesinde led tabelalar hemen her renkte üretilebilmektedir. Neon çubuklarının sağlıklı şekilde yanması için led tabela aydınlatmasına ve trafosuna ihtiyaç vardır. Bu işlem de tamamlandıktan sonra led tabela montaja hazır hale gelmektedir. 
Genel kullanım alanları sinema, tiyatro, gece kulübü, kafe, restoran gibi işletmelerdir. Özellikle gece açık kalan mekânların tercih sebebi olan led tabela gösterişlidir ve müşterinin istediği görünürlüğü sağlamaktadır. Firma talebine uygun olarak tasarım çeşitliliğine uygun bir tabela çeşididir.

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI - DİJİTAL BASKI & TABELA

HEMEN TEKLİF ALMAK İÇİN TIKLA!